Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

MZ 2018: společné zakončení ústních a profilových zkoušek 4La, 4Sa / podle harmonogramu
MZ 2018: ústní zkoušky společné části a profilové zkoušky tříd 4Lb, 4Sb 28.5.-1.6.2018 / obhajoby MP
2La, 2Lb - týdenní souvislá praxe ve školních dílnách podle zaměření studia 28.5. - 1.6.2018
MZ 2018: ukončení obhajob, zahájení ústních zkoušek tříd 4Lb, 4Sb podle harmonogramů
MZ 2018: společné zakončení ústních a profilových zkoušek 4Lb, 4Sb / podle harmonogramu
1La, 1Lb - týdenní souvislá praxe ve školních dílnách 4.6. - 8.6.2018
MZ 2018: ústní zkoušky společné části a profilové zkoušky tříd 4P, 2N 4.6..- 8.6.2018 / obhajoby MP
MZ 2018: ukončení obhajob, zahájení ústních zkoušek tříd 4P, 2N podle harmonogramů
Klasifikační porada pro třídu 3SmTrT od 9:30 hodin ve sborovně
MZ 2018: společné zakončení ústních a profilových zkoušek 4P / podle harmonogramu

Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

I třídy 2Lb a 3Lb měly možnost obdivovat Pasov - město na jihovýchodě Bavorska na hranicích s Rakouskem, místo, kde byl sepsán středověký hrdinský epos – Píseň o Nibelunzích.

30. listopadu se vypravily dvě třídy lycea za poznáním, aby navštívily nejen vánoční trhy, ale poznaly i krásy historického města a v neposlední řadě vyzkoušely své jazykové znalosti mezi místními.

Cesta autobusem utíkala rychle, zpestřila nám ji paní průvodkyně, která nás chtěla seznámit se všemi známými i neznámými vánočními zvyky – dárky nosí Christkind, nebo Weihnachtsmann, který má dlouhý plášť s kapucí, zrzavé vlasy a vousy, cestuje na divokém větru; v kuchyni pečená husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou, jablečný závin, štola anebo perníkové koláčky…

Počasí nám přálo – mrzlo a svítilo sluníčko – ideální k menší procházce. Nejprve jsme navštívili pasovský cíp, soutok tří řek – Dunaje, Innu, Ilzu, u kterého má každý pocit, že Inn je mohutnější a hlubší než Dunaj, ale opak je pravdou. Nábřežím a mostem přes Inn jsme se vydali na menší výšlap. Čekalo nás 321 schodů k poutnímu místu a klášteru Mariahilf. Schody nám daly zabrat (hlavně mně a paní průvodkyni), ale ten výhled na celé údolí stál za to.

Zpátky jsme se dostali vánočně zdobenými uličkami k historickému centru, k náměstí Domplatz. Prohlédli si „Pasovského blba“ – Passauer Tölpel, hlavu na hradbě, o které se moc neví. Možná byla součástí chámového patrona, nebo se jedná o kamennou konzoli ze štítu dómu, která se zřítila nebo byla poškozena požárem. Zkrátka velmi oblíbené místo k srazu dnešní mládeže. V barokním Dómu sv. Štěpána jsme shlédli největší chrámové varhany na světě (více než 17 tisíc píšťal), ten pohled je opravdu úchvatný.

V uličce Höllgasse nabízeli své umělecké řemeslné výrobky sami umělci. Christkindlmarkt nám nabídl koupit si něco k pití Glühwein, něco k snědku Currywurst, Bratwurst, nebo ručně dělané vánoční ozdobičky, betlémy – Weihnachtspyramide, Räuchermännchen, Nussknacker a jiné výrobky.

Ušlapaní a zdravě unavení jsme přivítali autobus a vyrazili domů. Jak řekla paní průvodkyně, hezčí počasí jsme si přát nemohli. Za mne – ani pohodovější studenty ne.

(sek)
(foto: Jana Sekalová)

Středa, 23. květen 2018
Včera odpoledne se skupina žáků a pedagogů vydala na 5-denní kulturně vzdělávací stáž na partnerské škole ve slovinské Škofja Loce.
Úterý, 22. květen 2018
4La a 4Sa dopoledne dokončí obhajoby maturitních prací, odpoledne začnou ústní zkoušky a potrvají až do pátečního poledne. Ať se daří!
Pondělí, 21. květen 2018
Začínají ústní maturity na naší škole: tradičně obhajobou maturitních prací zahajují třídy 4La a 4Sa. Hodně úspěchů!
Pondělí, 21. květen 2018
Třída 1N nastupuje na dvoutýdenní souvislou odbornou praxi ve firmách
Pátek, 18. květen 2018
DDT je nejen insekticid a digitální datový terminál u maturit, ale též inscenace divadelního souboru KAPOTA. Premiéra 18. a 20.5. v kinosále
Čtvrtek, 17. květen 2018
Tesaři ze 3.ročníku absolvují lešenářský kurz. Pamětníci zpívávali: stavěli tesaři zedníkům lešení... :-)
Čtvrtek, 17. květen 2018
Dnes jsou na programu výstavy a exkurze: 2La a 2Lb jedou na Bienále grafického designu, 1La a 1Sb na výstavu 1. světová válka v ČR
Čtvrtek, 17. květen 2018
Začíná Czech New Energies Rallye. Kromě pořadatelské role máme na tomto mistrovství světa elektromobilů i vlastní posádku SPŠ. Držíme palce!
Úterý, 15. květen 2018
Po napjatém čekání se dnes maturanti dozvědí výsledky didaktických testů společné části MZ. Ihned po zpracování rozesíláme elektronicky.
Pondělí, 14. květen 2018
Druháci strojaři a stavaři se po měsíční souvislé praxi ve firmách vrátili zpět do školy, celý třetí ročník na souvislou praxi nastupuje
Pátek, 11. květen 2018
Něco pro šikovné ruce - naši druháci - zedníci se vydali na soutěž odborných dovedností SUSO v Českých Budějovicích
Středa, 09. květen 2018
Něco pro bystré hlavy - DT matematika+ / podstatně náročnější matematika, zohlednitelná v přijímacím řízení na VŠ, probíhá od 10 do 13 hodin
Úterý, 08. květen 2018
Státní svátek - Den vítězství.
Pondělí, 07. květen 2018
Poslední ředitelské volno v tomto školním roce je právě dnes. Tak si ho užijte!
Pátek, 04. květen 2018
Didaktický test z angličtiny včetně poslechového subtestu čeká ráno na maturanty, proto běžná výuka začíná 4. vyučovací hodinu.Hodně štěstí.
Čtvrtek, 03. květen 2018
Didaktické testy maturantů pokračují: dnes DT z českého jazyka a literatury. Přejeme hodně úspěchů!
Čtvrtek, 03. květen 2018
Ráno patří budova A jen maturantům, obvyklá výuka probíhá až od 3.vyučovací hodiny
Středa, 02. květen 2018
Maturanti, držíma vám palce. Ráno při didaktickém testu z matematiky, po obědě při písemné práci z angličtiny.
Středa, 02. květen 2018
Šest tříd vyjelo na exkurze: do Žďáru nad Sázavou, do Jihočeského muzea v ČB a do pivovaru Platan v Protivíně
Středa, 02. květen 2018
Strojní mechanici ze 3.ročníku zahajují v hodinách odborného výcviku svářečský kurz v Plané nad Lužnicí