Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

Ústní maturity 4Lb
Ústní maturity 4Sa
Zakončení maturitních zkoušek třídy 4Sa
Závěrečné zkoušky učebních oborů - písemná část
Praktická část závěrečných zkoušek učňů - 3Tr, studijní volno mají 3Sm a 3Z

Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

I třídy 2Lb a 3Lb měly možnost obdivovat Pasov - město na jihovýchodě Bavorska na hranicích s Rakouskem, místo, kde byl sepsán středověký hrdinský epos – Píseň o Nibelunzích.

30. listopadu se vypravily dvě třídy lycea za poznáním, aby navštívily nejen vánoční trhy, ale poznaly i krásy historického města a v neposlední řadě vyzkoušely své jazykové znalosti mezi místními.

Cesta autobusem utíkala rychle, zpestřila nám ji paní průvodkyně, která nás chtěla seznámit se všemi známými i neznámými vánočními zvyky – dárky nosí Christkind, nebo Weihnachtsmann, který má dlouhý plášť s kapucí, zrzavé vlasy a vousy, cestuje na divokém větru; v kuchyni pečená husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou, jablečný závin, štola anebo perníkové koláčky…

Počasí nám přálo – mrzlo a svítilo sluníčko – ideální k menší procházce. Nejprve jsme navštívili pasovský cíp, soutok tří řek – Dunaje, Innu, Ilzu, u kterého má každý pocit, že Inn je mohutnější a hlubší než Dunaj, ale opak je pravdou. Nábřežím a mostem přes Inn jsme se vydali na menší výšlap. Čekalo nás 321 schodů k poutnímu místu a klášteru Mariahilf. Schody nám daly zabrat (hlavně mně a paní průvodkyni), ale ten výhled na celé údolí stál za to.

Zpátky jsme se dostali vánočně zdobenými uličkami k historickému centru, k náměstí Domplatz. Prohlédli si „Pasovského blba“ – Passauer Tölpel, hlavu na hradbě, o které se moc neví. Možná byla součástí chámového patrona, nebo se jedná o kamennou konzoli ze štítu dómu, která se zřítila nebo byla poškozena požárem. Zkrátka velmi oblíbené místo k srazu dnešní mládeže. V barokním Dómu sv. Štěpána jsme shlédli největší chrámové varhany na světě (více než 17 tisíc píšťal), ten pohled je opravdu úchvatný.

V uličce Höllgasse nabízeli své umělecké řemeslné výrobky sami umělci. Christkindlmarkt nám nabídl koupit si něco k pití Glühwein, něco k snědku Currywurst, Bratwurst, nebo ručně dělané vánoční ozdobičky, betlémy – Weihnachtspyramide, Räuchermännchen, Nussknacker a jiné výrobky.

Ušlapaní a zdravě unavení jsme přivítali autobus a vyrazili domů. Jak řekla paní průvodkyně, hezčí počasí jsme si přát nemohli. Za mne – ani pohodovější studenty ne.

(sek)
(foto: Jana Sekalová)

Středa, 24. květen 2017
První ročníky se postupně vystřídají v kinosále na besedě Energie - budoucnost lidstva. Tradičně ji připravila vzdělávací agentura JLM
Úterý, 23. květen 2017
Zatímco 4La dnes končí obhajoby a odpoledne zahajuje ústní maturity, 4Sb ráno k obhajobám maturitních prací nastupuje.
Úterý, 23. květen 2017
3Tr vyjela krátce před závěrečnými zkouškami na odbornou exkurzi do Dřevařských závodů v Lukavci.
Pondělí, 22. květen 2017
Druhý týden ústních maturit: k obhajobám maturitních prací dnes nastupuje třída 4La. Hodně úspěchů!
Pondělí, 22. květen 2017
Desetičlenná skupina žáků s pedagogickým doprovodem vyrazila dnes ráno na týdenní stáž na partnerské škole ve slovinské Škofja Loce
Pátek, 19. květen 2017
Žáci 2.ročníku besedují v kinosále s poslancem Parlamentu EU JUDr. Jiřím Pospíšilem.
Čtvrtek, 18. květen 2017
Dnes odpoledne maturitní zkoušky ve 4P i ve 2N slavnostně zakončíme vyhlášením prvních letošních absolventů.
Středa, 17. květen 2017
Maturity pokračují: ve 4P začínají ústní zkoušky, 2N se přidává obhajobami maturitních prací
Úterý, 16. květen 2017
Profilové maturity letos zahajuje 4P obhajobami maturitních prací. Hodně štěstí - víte, že přeje připraveným?!
Pondělí, 15. květen 2017
Kompletní třetí ročník studijních oborů dnes zahajuje měsíční souvislou praxi ve firmách, nástavbové studium jde do firem na 2 týdny.
Pondělí, 15. květen 2017
Od letoška zavádíme týdenní praxe ve školních dílnách v technickém lyceu. Někomu to třeba pomůže při výběru odborného zaměření
Pátek, 12. květen 2017
Druháci strojaři a stavaři dnes končí svoji měsíční odbornou praxi ve firmách. Od pondělka je zase uvidíme ve školních lavicích.
Čtvrtek, 11. květen 2017
Úspěšný dětský divadelní soubor ZŠ Komenského v Soběslavi hraje v našem kinosále Oscara Wilda. Přijdeme se podívat.
Čtvrtek, 11. květen 2017
Výsledky DT přijdou z Cermatu 15.5., poté je rozešleme elektronicky žákům. Výsledky PP přijdou před začátkem ústních zkoušek třídy.
Pátek, 05. květen 2017
Bystré hlavy Táborska přihlášené k obtížnější Matematice+ se soustředily na spádové škole, tedy u nás. Od 9:00 píšeme didaktický test MA+
Pátek, 05. květen 2017
Valná hromada Asociace Enersol probíhá na naší škole právě dnes, vítáme účastníky z celé ČR
Středa, 03. květen 2017
Maturity pokračují didaktickými testy: od 8:00 DT z češtiny, od 12:15 DT z angličtiny. Hodně štěstí!
Středa, 03. květen 2017
Třída 1Sa je dnes na odborné exkurzi v Motoru Jikov
Úterý, 02. květen 2017
A jsou tu maturity! Přejeme všem bystrou hlavu u DT z matematiky od 8 hodin a dobré nápady u PP z angličtiny od 13 hodin