Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Uměli byste si představit lepší navození vánoční atmosféry než na adventních trzích? My (třída 2P a výběr žáků ze školy) rozhodně ne a tak jsme se dne 13. prosince 2017 vydali tentokrát do předvánočního Rakouska a zhlédli krásy jeho hlavního města Vídně.

Vyrazili jsme od školy již časně ráno. Cesta ovšem utíkala docela rychle, především díky výkladu paní Pragerové (naší průvodkyně), která nás doprovázela po celý den, a než jsme se nadáli, vítala nás cedule s nápisem Wien. Jako první zastávka nás čekal neobyčejný Hundertwasserhaus. Jeho architektem je známý rakouský architekt Hundertwasser, který si svým extravagantním pojetím děl dokázal získat celý svět.

Po asi půlhodince možnosti na vyfotografování jsme se vrátili zpět do autobusu a pokračovali směrem do centra města. Zde jsme vystoupili u Přírodovědného muzea (německy Naturhistorisches Museum) a naše kroky směřovaly k blízkému Náměstí Marie Terezie, které se nacházelo právě mezi Přírodovědným a Uměleckohistorickým muzeem (německy Kunsthistorisches Museum). Již na tomto náměstí jsme spatřili jedny z mnoha adventních trhů, ale největší dominantou náměstí byla vysoká socha Marie Terezie sedící majestátně na trůnu.

Poté jsme se přesunuli na nedaleký Hofburg, kdysi bývalé sídlo rakouských Habsburků (do roku 1918) a dnes sídlo rakouského prezidenta. Tato stavba byla několikrát rozšířena, kdy nejstarší dokončená část vznikla za vlády Přemysla Otakara II., ve 13. století, a ta poslední byla dostavěna až v 19. století za vlády Františka Josefa I.

Naše další kroky směřovaly přes bývalý Zelný trh, kde se dnes nachází jedna z nejluxusnějších čtvrtí ve Vídni, až k největší dominantě Vídně, a to katedrále sv. Štěpána (Stefansdom). Zde jsme se na hodinu všichni rozprchli po různých obchodech, či restauracích. Ovšem ti více zapálení čas využili na prohlídku přilehlých koutů Vídně či samotné katedrály.

Po opětovném shledání nás čekala ta poslední a nejdůležitější část našeho výletu, a to adventní trhy na náměstí před vídeňskou radnicí (Rathausplatz), kde jsme dostali zhruba tříhodinový rozchod. Tudíž jsme se vydali prozkoumávat krásy a vůně zdejších trhů. Strhující vánoční atmosféru v nás nakonec završila světelná výzdoba ať už samotného Rathausplatz, či celé Vídně, která byla nepřehlédnutelná na každém rohu ulice.

Unavení a lehce zmrzlí jsme nakonec nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.  

Anna Prokopová, 3La
foto: Martin Hošek, 4La

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 02. červenec 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme krásné, dlouhé, zasloužené prááázdniny!
Pátek, 29. červen 2018
Květiny a slavnostní oblečení, vysvědčení za školní rok do desek, rady třídních kolem uší, loučení se spolužáky a kolegy. A hurá! Prázdniny!
Úterý, 26. červen 2018
Ode dneška do čtvrtka není pro 1.,2. a 3. ročníky žádná výuka, ale projektové workshopy, exkurze a výlety s třídními učiteli. Užijte si je!
Pondělí, 25. červen 2018
Kdo chce maturovat na podzim a ještě neodevzdal přihlášku, má dnes poslední šanci...
Pondělí, 25. červen 2018
Na sportovištích školy probíhá dopoledne sportovní den pro 1. - 3. ročníky. Součástí je i výstup na simulovaný Říp ke 100. výročí republiky
Pondělí, 25. červen 2018
Klasifikační pedagogická rada se koná dnes od 13 hodin v kinosále. Komu zvoní v uších, ať si sáhne do svědomí!
Pondělí, 25. červen 2018
Nově přijatí žáci a jejich rodiče se setkají s budoucími třídními učiteli v 15 hodin ve třídách. Těšíte se na studium u nás? My na vás ano!
Pondělí, 25. červen 2018
Dnes v 9 hodin převezmou ve sborovně čerství truhláři a strojní mechanici své výuční listy. Tesaři je obdrží na cechovní slavnosti v Telči
Pátek, 22. červen 2018
Pozor! Dnes v 16 hodin se uzavře možnost ovlivnit klasifikaci za 2.pololetí. Vyučující zadají známky a docházku do SASu. A bude hotovo...
Čtvrtek, 21. červen 2018
Už jen ústní zkoušky dělí třídu 3SmTrT od výučních listů. K jejich dnešnímu zvládnutí všem držíme palce!
Pondělí, 18. červen 2018
Třeťáci, kteří se vrátili ze sportování na Lipně, nastupují na týdenní odborný workshop.
Neděle, 17. červen 2018
Dnes odjíždí další část třeťáků na týdenní sportovní kurz - tentokrát cykloturistický v Rakousku. Hodně našlapaných kilometrů bez nehod!
Pátek, 15. červen 2018
Čerstvé absolventy, jejich rodiče a přátele zveme na slavnostní předávání maturitních vysvědčení v kinosále školy. Gaudeamus igitur...
Pátek, 15. červen 2018
Část 3.ročníku odjíždí na sportovně turistický kurz do Chorvatska. Krásně si užijte týden plný sportu a her a v pořádku se vraťte!
Čtvrtek, 14. červen 2018
Dobrodružství s technikou čeká dnes na českobudějovickém výstavišti. Nezapomeňte navštívit naši venkovní i vnitřní expozici!
Úterý, 12. červen 2018
Zručnost a dovednost budou prokazovat žáci 3SmTrT v praktické části závěrečných zkoušek, začínají právě dnes. Klidnou ruku a rozum do hrsti!
Pondělí, 11. červen 2018
Po maturitách tu máme závěrečné učňovské zkoušky: strojní mechanici, truhláři i tesaři dnes absolvují jejich písemnou část. Hodně štěstí!
Pondělí, 11. červen 2018
3.ročník studijních oborů se vrátil ze souvislé praxe. Část odjíždí na sportovní kurz na Lipně, zbytek zahajuje týdenní odborný workshop.
Pondělí, 11. červen 2018
Na dvoutýdenní souvislou praxi ve školních dílnách nastupují žáci tříd 1Sa, 1Sb, 1P.
Čtvrtek, 07. červen 2018
V úterý odmaturovala 2N, dnes 4P. Opět společné zakončení: pozvánky na slavnost 15.6.2018 pro úspěšné, přihlášky k opravným MZ pro neúspěšné