Vánoční Salzburg nikdy nezklame

1.postupový test z matematiky pro 1.ročník studijních oborů
Podzimní prázdniny pro žáky a studijní volno pro pedagogy 26.-27.10.2017
Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu
Dvoudenní dborná exkurze 1N a 2N - TON Bystřice p.H., WOOD TEC Brno 2. - 3. 11.
Bible a člověk 21.století - pořady pro 1.ročníky ve dnech 6., 8., 9. a 10.11.
DON Tábor dnes hraje školní představení: pro 4.ročníky Ekonomie dobra a zla, pro 3.ročníky Už je tady zas
Prezentace středních škol v Pelhřimově

Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Ve čtvrtek 1. prosince jsme se především my – němčináři vydali na tradiční jednodenní školní zájezd za poznáním i vánočními tradicemi, tentokrát do Salzburgu.

Vyjížděli jsme sice už v 6 hodin ráno, ale nám to nevadilo. Těšili jsme se na zimní předvánoční krajinu, kterou jsme mohli pozorovat cestou. A že nám počasí opravdu přálo, tedy alespoň u nás. Až na hranice s Rakouskem se po celou dobu chumelilo, a tak jsme viděli nadýchané polštářky sněhu, zakrývající pole a jehličnany. Bylo to jak z pohádky.

O program celého dne se starala paní průvodkyně z cestovní kanceláře Dtour. Díky ní jsme objevili spoustu zajímavých míst a dozvěděli se zajímavá fakta nejen ze současnosti, ale i z minulých let Salzburgu.

Když jsme přijeli do města, nejprve nás dovedla na místo, odkud jsme si mohli prohlédnout téměř celý Salzburg. To kouzelné místo se tyčí vysoko nad řekou Salzach, která městem protéká. V tu chvíli jsme před sebou viděli skutečně zajímavý architektonický komplex. Typickou salzburskou siluetu tvoří středověký hrad Hohensalzburg, který shlíží ze svého nedobytného postavení na věže a věžičky barokních kostelů - Salzburský chrám, Františkánský kostel, Kolegiátní kostel a další. Rozhledu jsme se nasytili, a tak nám nic nebránilo sejít do ulic a uliček.

Procházeli jsme se městem a cítili na každém kroku a za každým rohem doušek historie. A tak jsme se při našem putování dostali do blízkosti domu Josepha Mohra (který složil skladbu Tichá noc, Svatá noc), budovy salzburské Rezidence na Mozartově náměstí, kláštera Sv. Petra, měli jsme možnost jako W. A. Mozart projít si jeho rodnou Obilnou uličkou, podívat se na Mozartovu univerzitu a cestou jsme si ještě něco málo o známém skladateli a rodákovi pověděli a zastavili se i u domu, kde později žil. Ukázali jsme si, kde se konají velkolepé Salzburské festivaly, kašnu Koňský brod, Mirabellské zahrady společně se zámkem Mirabell. Všechna tato místa vyprávějí dávné příběhy o životech a tradicích místních obyvatel.

Na koci našeho putování po tzv. Solnohradě jsme dorazili na vánoční trhy. Všude kolem svítila světýlka, třpytily se všelijaké vánoční ozdoby. V tu chvíli na nás dolehl ten pravý duch Vánoc a my se rozprchli mezi stánky. Než jsme se v 16 hodin zase všichni sešli, stačili jsme navštívit i nádhernou barokní katedrálu Dom Quartier Salzburg.

Nádherné město se s námi rozloučilo a z celého dne byla před námi už jen cesta domů.

Byl to skvělý výlet, na který budeme jistě všichni vzpomínat – ať kvůli samotnému Salzburgu, dárkům, které jsme si nakoupili, nebo třeba i někteří kvůli dobrotám, kterým na trzích podlehli .

Velký DÍK za tento den tedy patří panu řidiči, pani průvodkyni a pedagogickému dozoru, který s námi jel a měl nás na starost – především paní učitelce Mgr. Olze Másílkové, která pro nás vše zařídila.

Denisa Kofroňová, 3La

(foto: Dana Kreisingerová)

Čtvrtek, 19. říjen 2017
Výuka dnes končí ve 12:25, poté se pedagogové zúčastní kurzu první pomoci
Středa, 18. říjen 2017
Nevíte, jaký obor studovat / čím se vyučit po ZŠ? Navštivte naši expozici na burze středních škol v hotelu Palcát v Táboře!
Pátek, 13. říjen 2017
Žáci mají ředitelské volno, zaměstnanci SPŠ celodenní školení BOZP
Pátek, 13. říjen 2017
Dnes odpoledne zasedá školská rada SPŠ od 15:30 ve sborovně
Čtvrtek, 12. říjen 2017
V Třeboni probíhá prezentace středních škol, samozřejmě s naší účastí.
Čtvrtek, 12. říjen 2017
Kdo uteče, ten vyhraje. Přesně řečeno, kdo uteče ostatním, vyhraje dnešní závod středoškoláků v přespolním běhu. Fandíme našim!
Středa, 11. říjen 2017
Pozor! Ve škole je klokan! Ovšem klokan matematický - celosvětová soutěž pro bystré a logicky uvažující žáky :-)
Středa, 11. říjen 2017
Vyhráli! kdo? naši kluci. co? pohár středních škol České republiky v lehké atletice - poprvé v historii! Gratulujeme mistrům!
Úterý, 10. říjen 2017
Čtvrťáci strojaři sledují technické novinky průmyslu 4.0 na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Úterý, 10. říjen 2017
Do Brna na veletrh jsme nepřijeli jen koukat, i když je na co. Naše družstvo strojařů soutěží v CNC programování. Držíme palce!
Pondělí, 09. říjen 2017
Kinosál na celý týden zabralo anglické divadlo. Dnes hraje pro žáky SPŠ, od zítřka pro ostatní SŠ a ZŠ Táborska.
Pondělí, 09. říjen 2017
Dnes a zítra držíme palce našemu lehkoatletickému týmu! Vyhráli jsme kraj, o pohár středních škol bojujeme ve finále ČR v Břeclavi
Sobota, 07. říjen 2017
Čelkovice 2017 - tradiční jízda automobilů - veteránů. Řidiči a diváci jsou ze všech věkových kategorií.
Sobota, 30. září 2017
Maturanti, školní seznam literárních děl k MZ 2017-2018 byl právě zveřejněn. A už vám to začíná odtikávat...
Čtvrtek, 28. září 2017
Je státní svátek, ale pedagogové SPŠ se vydali na 4-denní studijní cestu. Partnerská Technická akadémia Spišská Nová Ves nás čeká :-)
Středa, 27. září 2017
Naši fotbalisté bojují na turnaji technických škol ve Velešíně.
Úterý, 26. září 2017
Sportovní reprezentace prumky začíná lehkoatletickým Pohárem CORNY. Zase vyhrajeme!?!
Pondělí, 25. září 2017
Gratulujeme - našim učňům oboru zedník! Zvítězili v celostátní soutěži odborných dovedností SUSO, v mezinárodním měřítku byli druzí!
Pátek, 22. září 2017
Edison - mezinárodní multikulturní skupina končí týdenní působení na naší škole.
Čtvrtek, 21. září 2017
Loučíme se s přáteli z Chorvatska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. Šťastnou cestu domů!