Strojní mechanik

Exkurze do Obecního domu v Praze pro 2La
Moravské pašije - představení v DON Tábor pro třídy 1P a 1Sa
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2Sb
Maturitní zkouška - písemná práce z CJL podle jednotného zkušebního schematu
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2P
Jednotné přijímací zkoušky na SŠ - 1.řádný termín
odborné exkurze: Agrostroj Pelhřimov / 3Sa, Pacovské strojírny / 3Sb
speciální rozvrh pro maturitní třídy, kulturně naučný pořad v armádním klubu pro ostatní

Strojní mechanik

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ 2017

Kód a název oboru vzdělání: 23-51-H/01 Strojní mechanik
Stupeň poskytovaného vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Délka a forma studia: 3 roky, denní studium

Uplatnění absolventa v praxi

Absolvent učebního oboru Strojní mechanik je připraven k výkonu povolání, jehož náplní jsou především opravy, údržba a seřizování strojů a zařízení pozemního a silničního stavitelství.

Absolvent se může uplatnit v opravárenských provozech, autoservisech, při provádění montáže a demontáže, zajišťování oprav, údržby, seřízení a výměny dílů a funkčních částí s případnou opravou a to s využitím svářecí techniky a techniky pro obrábění a úpravu kovů, funkční kontroly po provedené opravě a seřízení, obsluhy diagnostické techniky při vyhledávání závad a kontrolách technického stavu.

Absolvent se dále může uplatnit při vyplňování výrobní dokumentace z oblasti evidence prováděných servisních a opravárenských činností, zajištění potřebného materiálu, náhradních dílů apod.

Organizace a metody výuky

Příprava žáků je organizována jako tříleté denní studium. Probíhá vždy jeden týden teoretické výuky a jeden týden odborného výcviku v rozsahu stanoveném učebním plánem. Praktické vyučování je zajišťováno na vlastním pracovišti, nebo i na smluvních pracovištích škol u právnických a fyzických osob.

Charakteristika přípravy v oboru

Obsah přípravy má dvojí charakter: předně se žáci naučí řídit, seřizovat, obsluhovat a ošetřovat stroje a strojní zařízení, provádět jejich běžnou údržbu a drobné opravy, tedy vykonávat činnosti strojírenského charakteru, tj. osvojit si základy ručního a strojního zpracování kovů, montážních prací, měření a kontroly. Aby mohli uvedené činnosti vykonávat v různých odvětvích, musejí získat i vědomosti o materiálech a jejich zpracování v příslušném odvětví. Souvisejícími činnostmi jsou např. kontrola a zkoušky jakosti surovin a výrobků, vedení záznamů o provozu strojů a zařízení apod.

Stipendia

Tento učební obor je podporován stipendijním programem Jihočeského kraje.

Stipendia budou vyplácena po celé tři roky studia v následující výši: v 1. ročníku získá žák 500 Kč měsíčně, za vyznamenání na konci školního roku jednorázově 1000 Kč; ve 2. ročníku získá 600 Kč měsíčně a za vyznamenání na konci školního roku jednorázově 1500 Kč; ve 3. ročníku získá 800 Kč měsíčně a za vyznamenání při závěrečných zkouškách jednorázově 2000 Kč. Za vyznamenání při závěrečných zkouškách pak žák získá jednorázově 3500 Kč. V případě, že žák bude mít prospěch s vyznamenáním, může za celé tři roky získat až 27 tisíc Kč.

Reportáž odvysílaná v Jihočeské televizi o oboru Strojní mechanik:

zdroj: www.jihoceskatelevize.cz

Úspěchy žáků oboru Strojní mechanik:

Středa, 29. březen 2017
Turnaj středních škol v sálové kopané probíhá v Sezimově Ústí s naší účastí
Úterý, 28. březen 2017
Nši florbalisté dnes míří do Prahy na finále TOP8
Pondělí, 27. březen 2017
Včera se vydali do chorvatského Oroslavje účastníci projektu IP-IE ERASMUS+, Čeká je týden s 3D tiskem a přáteli z pěti zemí (D,PL,SL,SK,HR)
Čtvrtek, 23. březen 2017
Jak je důležité míti Filipa, to se dnes dozvědí naši třeťáci v táborském Divadle Oskara Nedbala
Úterý, 21. březen 2017
Maturita, dnes jen nanečisto: didaktický test z angličtiny včetně poslechového subtestu píší čtvrťáci a nástavba 2N
Úterý, 21. březen 2017
Představení Othello v Divadle Pod Palmovkou a středověké umění v Anežském klášteře v Praze zhlédnou lyceisté z 1.ročníku
Pondělí, 20. březen 2017
Krajský florbalový turnaj v Jindřichově Hradci je samozřejmě s naší účastí.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Ověřovací test z matematiky dnes píší všichni čtvrťáci. Opravný / náhradní termín ověřovacího testu mají prváci.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Exkurze do Obecního domu a výstava k tomu - to čeká v Praze třídu 2Lb.
Středa, 15. březen 2017
Do Národního technického muzea do Prahy se dnes vydaly třídy 1Sa a 1Lb
Úterý, 14. březen 2017
Začíná národní kolo soutěže Enersol 14.-15.3.2017 v Pelhřimově. V sedmičlenném jihočeském týmu jsou tři reprezentanti od nás. Držíme palce!
Pondělí, 13. březen 2017
Střídání: 1. skupina druháků se vrací z lyžařského kurzu domů, 2.skupina včera do rakouského Lechtalu na týden odjela.
Čtvrtek, 09. březen 2017
Školní kinosál hostí dnes a zítra nejlepší recitátory ze ZŠ táborského okresu na tradiční každoroční soutěži
Pondělí, 06. březen 2017
Po prázdninách zase ve škole. Tedy až na část druháků, kteří dnes odjíždějí na týdenní lyžařský kurs do Rakouska
Pondělí, 06. březen 2017
Evaluační seminář projektu ERASMUS+ / 2.běh odborných stáží v Seville dnes od 8:30 v učebně A454
Úterý, 28. únor 2017
Zájemci o studium, nezapomeňte odevzdat přihlášky! Letos končí lhůta 1.března.
Pondělí, 27. únor 2017
Hurá! Tento týden máme jarní prázdniny!!!
Pátek, 24. únor 2017
Na úřad práce dnes zavítají žáci 3SmTrZ. Naštěstí jen na besedu, doufejme, že jako šikovní řemeslníci nebudou mít o pracovní nabídky nouzi
Středa, 22. únor 2017
Osmáci ze ZŠ Miličín si dnes procvičí zručnost ve strojních dílnách a zítra v dřevařských dílnách naší školy. Zalíbí se jim u nás?
Úterý, 21. únor 2017
Besedy na úřadu práce pro poslední ročníky pokračují. Včera 4P, dnes se jich zúčastní 4La a 4Sb.